szczyt klimatyczny 2021 discovery przygotowalo materialy filmowe wyemitowane podczas konferencji

Podczas dwudniowego szczytu klimatycznego, którego gospodarzem są Stany Zjednoczone, emitowane są materiały filmowe przygotowane przez Discovery, właściciela TVN i TVN24.

W czwartek prezydent Joe Biden zainaugurował dwudniowy szczyt klimatyczny, deklarując, że Stany Zjednoczone zredukują emisję gazów cieplarnianych o 52 procent do 2030 roku. - Chodzi o to, by zapewnić na wszystkim lepszą przyszłość - powiedział.

Discovery, właściciel TVN i TVN24, przygotowało materiał filmowy, który poprzedzał wystąpienie inaugurujące prezydenta Stanów Zjednoczonych i poprzedzi to zamykające.

"Wiemy, jakiego świata chcemy. Zdrowszego, bezpieczniejszego, bardziej zrównoważonego, sprawiedliwego, gdzie przyroda rozkwita, gdzie społeczeństwa są zdrowe i jest ogrom możliwości" - tak zaczyna się jeden z materiałów filmowych. "Wiemy, że możemy stworzyć taki świat. Wyzwanie jest doniosłe i musimy działać szybciej niż kiedykolwiek wcześniej" - przekazano.

"Świat jest gotowy na działanie. Możemy ograniczyć zmiany klimatu, skupiając się na wyjątkowości celu. Każdy naród zjednoczony i zaangażowany, gotowy do mierzenia sukcesu przez postęp, nie obietnice, by zapewnić, że gdy historia naszych czasów będzie pisana nasze cele zostaną osiągnięte" - napisano.

W materiale pojawia się wypowiedź prezydenta Joe Bidena: "Możemy to zrobić, musimy to zrobić. I to zrobimy". "Czas na działanie" - tak kończy się jeden z materiałów filmowych.

W szczycie biorą udział przywódcy z 40 krajów

W wirtualnym szczycie biorą udział przywódcy 40 krajów, w tym prezydenta Andrzej Duda, a także szefowie rządów lub państw z Chin, Rosji, Indii, krajów Zatoki Perskiej, Europy oraz azjatyccy sojusznicy USA.

- Jestem naprawdę podekscytowany zapowiedzią zmiany zasad gry, którą wygłosił Joe Biden - powiedział w czwartek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i pochwalił Bidena "za przywrócenie Stanom Zjednoczonym czołowej pozycji w walce ze zmianami klimatycznymi". - Dla nas wszystkich ważne jest, aby pokazać, że nie chodzi tylko o jakiś kosztowny, politycznie poprawny, zielony akt przytulania królika - powiedział Johnson. - Tu chodzi o wzrost gospodarczy i poziom zatrudnienia - dodał.

Papież o szczycie: szczęśliwa inicjatywa

W konferencji uczestniczy też papież Franciszek. W przesłaniu do uczestników szczytu powiedział: natura jest darem, który "otrzymaliśmy i o który musimy się troszczyć i go strzec".

Nazwał obrady "szczęśliwą inicjatywą" i dodał, że włączają one "całą ludzkość poprzez swych liderów". Ochrona środowiska, zaznaczył, będzie największym wyzwaniem po pandemii. "Ona jeszcze się nie skończyła, ale musimy patrzeć przed siebie" - podkreślił Franciszek.

Autor:pp\mtom

Źródło: tvn24.pl, PAP